Dünyanın her yerinde biyoçeşitliliğe önem veriyoruz

Doğal cilt bakımı ve farmasötik ürünlerimizi üretirken, ektiğimiz tohumlardan başlayarak her adımda yeryüzünün kaynaklarını özenle, dikkatle kullanıyoruz. Bunu yaparken, biyoçeşitliliği koruyor ve dünya çapında sağlıklı toprakları besliyoruz.

Yeryüzünde iyi bir yaşam için biyolojik çeşitliliğe ihtiyacımız var

Biyoçeşitlilik neden bu kadar önemli? Biyoçeşitlilik; orman, çayır ve göller ile bitki ve hayvan türlerine kadar yeryüzündeki zengin yaşam çeşitliliğini ifade eder. Farklı yaşam formlarından oluşan sistem dünyamızdaki tüm yaşamı etkiler ve son derece hassastır. Dengesi refahımızı sağlar. Bu nedenle biyoçeşitliliği korumak ve artırmak için çok çalışıyoruz.

Biyodinamik yetiştirme: sağlıklı bir çiftçilik yolu

Bahçelerimizde büyüyen ve gelişen her şey biyodinamik tarım ilkelerine göre yetiştirilmektedir. Elbette kimyasal gübre veya zirai ilaç kullanmıyoruz. Bahçelerimizi, hem yerin üstünde hem de altında gelişen bitki, toprak ve hayvanlarla birlikte ekosistem çerçevesinde görüyoruz. Bu organizmaların sağlıklı ve dengeli olmasını istiyoruz. Doğanın ve insanların da sağlıklı olmasını sağlamanın tek yolu bu. Kurucularımız, biyodinamik tarım fikrinin hayata geçirilmesine yardımcı oldu. Şimdi, hammadde ortaklarımıza bu sürdürülebilir tarım yöntemini benimsemelerinde yardımcı oluyoruz.

Hayat her zaman çeşitlilik için çabalar.

Ueli Hurter, Biyodinamik Çiftçi ve Weleda Yönetim Kurulu Üyesi

Biyodinamik tarımın kökenleri

1924'te günümüz Polonya'sında Breslau yakınlarındaki Koberwitz arazisinde bir grup çiftçi, Weleda'nın kurucularından biri olan bilim adamı ve filozof Rudolf Steiner'den tavsiye istedi. Çiftçiler endişeliydi. Ürünlerinin kalitesi, toprağın verimliliği, bitki ve hayvanlarının sağlığı gözle görülür şekilde azalmıştı. Çiftçilerin talebi üzerine Steiner, “Tarımın Refahı” üzerine bir dizi konferans verdi. Bu, organik tarımın doğuşuna işaret ediyordu.

Daha sağlıklı topraklar için çabalıyoruz

Weleda'da sürdürülebilirlik taahhüdümüz, yüksek kaliteli, organik hammadde tedarikinin ötesine geçer. Bizler nasıl yetiştirildiklerini de önemsiyoruz. Toprak bitkilerin sağlıklı gelişimi için bir ön koşuldur. Doğal tarım yöntemlerimiz, toprağı sağlıklı ve besin açısından zengin humusla dolu tutar ve bu sayede solucan gibi birçok faydalı organizmaya ev sahipliği yapar. Sağlıklı bitkilerin gelişebilmesi için toprağı verimli hale getirir. Doğal cilt bakım ürünlerimiz ve ilaçlarımız için bu bitkilerden besleyici maddeler çıkarıyoruz.

Weleda Bahçeleri biyoçeşitliliğin geliştiği ekosistemlerdir

Weleda’nın 8 şifalı bitki bahçesi farklı içeriklerle yayılmıştır ve buralar biyolojik çeşitlilik merkezleridir. Burada ilaçlarımız ve doğal kozmetiklerimiz için sağlıklı bitkiler yetiştiriyoruz. Biyodinamik çiftçiliğin ilkelerini uygulayarak, biyoçeşitliliğin gelişebileceği, ısı, yağmur ve kuraklıkla başa çıkabilen esnek ekosistemler yarattık.

Tohum stratejimizle, organik tohumların gelecekte çiftçilere sunulmaya devam etmesine yardımcı olmak istiyoruz.

Anette Engel, Weleda'da Hammadde Satın Alma Başkanıdır

Tohum çeşitliliğine katkılarımız

Tohumlar açık tozlaşmalı olmalıdır. Bunun nedeni, dayanıklı bitkilerin ancak açık tozlanan tohumlardan yeniden yetiştirilebilmesidir. Tohum stratejimizle biyoçeşitliliği korumak ve doğal hammaddelerin varlığını korumak için çalışıyoruz. Bu çabanın bir parçası olarak, “Save Our Seeds” gibi diğer girişimleri de destekliyoruz. Hibrit tohumlardan açık tozlu organik tohumlar üretmeyi amaçlayan Sunflower Initiative for Bio-Seeds'in (IBS, Initiative Bio-SaatgutSonnenblumen) kurucu üyesiyiz. Ayrıca, tıbbi bitkilerin biyodinamik ekimini ve yayılmasını destekleyen bir dernek olan Hortusofficinarum'un üyesi ve kurucu ortağıyız.

Bitkilerimizi iyiliğiniz için özenle yetiştiriyoruz

Kompost, fermente ısırgan otu çayı ve diğer müstahzarlar, biyodinamik tarımda önemli bir rol oynar. Bu rol toprağın verimli olmasını sağlamaktır. Toprak bakımındaki amacımız, aşırı kullanımla toprağı yormak değil, toprağı havalandırarak doğal besinlerle zenginleştirmektir. Bitkilerimizi doğal olarak güçlendirmenin ve zararlılara karşı direncini artırmanın üç yolu ise şöyle:

Boynuz silika

Boynuz silika ayrıntılı bir hazırlık gerektirir. Işık depolayan bir mineral olan ince öğütülmüş kuvars, bir inek boynuzuna doldurulur ve daha sonra toprağa gömülür. Sonrasında güneş ve ısının etkilerine maruz bırakılır. Bahçıvanlarımız daha sonra Horn Silika müstahzarından az miktarda alır ve ritmik olarak suda karıştırır. Bu dinamik karışım daha sonra ince bir sis halinde bitkilerimizin üzerine püskürtülür. Boynuz silika, bitkileri güçlendirir ve sağlıklı gelişimini uyarır - tıpkı insanların bağışıklık sistemini güçlendirmek için sağlıklı bir diyet uygulaması gibi.

Kompost

Kompost, her şeyin bittiği ve yeniden başladığı yerdir. Bahçe yataklarımıza ve tarlalarımıza bakmaktan ve hasat etmekten arta kalan her şey iyi kullanılır. Kompostlama, bahçe atıklarını besin açısından zengin humusa dönüştürür.

Fermente ısırgan çayı

Bitkileri güçlendirmek için bahçelerimizde ısırgan otu müstahzarı kullanıyoruz. Hem doğal haşere kovucu hem de bitki bazlı sıvı gübredir. Isırgan otu çayı, yaklaşık iki hafta boyunca güneş sıcaklığında mayalanmalarına izin verilen suya taze ısırgan bitkilerinin yerleştirilmesiyle hazırlanır. Elde edilen müstahzar su ile seyreltilir ve daha sonra bitkilerin üzerine püskürtülür.