Sağlık

Alüminyum İçermeyen Deodorantlar

Neden bazı deodorantlar alüminyum içerir ve Weleda neden alüminyum kullanmaz?

Bazı deodorantlar, ter oluşumunu azalttığı için alüminyum içerir. Peki, alüminyum cildimizde nasıl çalışıyor ve ne tür bir alüminyum kullanılıyor? Alüminyum zararlı mı, dahası kanserojen mi? Weleda gibi alüminyum içermeyen deodorantlar da aynı derecede iyi mi?

Deodorant ve antiperspirant arasındaki fark nedir?

Bazı deodorant etiketleri, “alüminyum klorohidrat” veya “alüminyum sesklorohidrat” gibi INCI * bileşenlerini listeler. Nedenini anlamak için deodorant ile ter önleyici arasındaki farkı bilmek önemlidir. Bir deodorant teri bastırmaz, ancak koku oluşumunu engeller veya kokuları maskeler. Terleme önleyici roll-onlar ise ter oluşumunu azaltarak kokuyu kontrol eder. Bazı Alüminyum  tuzları, ter bezlerimizin gözeneklerini antiperspirant etkisi ile bloke etmek için kullanılır.

* Uluslararası Kozmetik İçerik Sınıflandırması

Alüminyum Nedir?

Alüminyum (kimyasal sembol Al), yer kabuğundaki oksijen ve silikondan sonra en yaygın üçüncü element ve en yaygın metaldir. Hafiftir, nispeten yumuşak ve serttir ve oldukça reaktiftir. Alüminyum havaya maruz kaldığında hızlı bir şekilde ince bir oksit tabakası oluşturur ve bu da tipik donuk, gümüş grisi görünüme neden olur. Bu aşınmaz oksit tabakası, saf alüminyumu korozyona karşı oldukça dirençli hale getirir.

Alüminyum, reaktivitesinden dolayı doğada neredeyse yalnızca katı kimyasal bileşiklerde, örneğin kil, alümina, gnays, granit gibi suda çözünmeyen minerallerde ve korindon, safir gibi değerli taşlarda bulunur.

Alüminyum ayrıca birçok bitki ve meyvede farklı tuzlar şeklinde de bulunur. Bunun nedeni, bitkilerin topraktan çözünmüş alüminyum bileşiklerini emebilmesidir. Bitkiler alüminyumu değişen derecelerde emer. Çay yaprakları yüksek miktarlarda (5000 mg / kg kuru ağırlığa kadar) içerebilirken, daha uzun boylu bitkiler sadece yaklaşık 200 mg / kg içerir.

İz elementi alüminyum

Alüminyum, vücuda yiyecek, su veya hava yoluyla az miktarda emilen mineraller olan iz elementlere aittir. İz element olarak alüminyumun yüksek bitki ve hayvanların metabolizmasında bilinen herhangi bir işlevi yoktur. Bu nedenle insanlar, hayvanlar ve bitkiler için "gerekli olmayan" olarak sınıflandırılır, ancak eğrelti otları ve at kuyruğu gibi bazı bitkilerde hayati bir rol oynar.

İnsanlar vücudu alüminyumu esas olarak gastrointestinal (mide-bağırsak) sistem yoluyla emer ve  tekrar böbrekler yoluyla atar. Böbrekler sağlamsa vücutta alüminyum birikmediğine dair sağlam bilimsel kanıtlar var. Bununla birlikte, böbrek fonksiyonu bozulursa ve alüminyuma maruz kalmaya devam ederse, zehirlenme belirtileri ortaya çıkabilir.

Alüminyum, Alzheimer ve Kanser

Alüminyum fazlalığı, insanlarda kemik oluşumunu engelleyebilir ve muhtemelen vücuttaki diğer sistemlerde de aksaklığa neden olabilir. Örneğin daha düşük kalsiyum ve magnezyum seviyelerine yol açabilir. Demans semptomları ile Alzheimer hastalığına özgü nöritik plaklardaki artan alüminyum miktarı arasında bir bağlantı olduğuna dair bilimsel bir kanıt yoktur. Bu plaklar beyindeki hücre dışı birikintilerdir; alüminyumun bu plakalarla bir ilgisi olduğu ve içlerinde biriktiği anlaşılıyor. Yüksek miktarda alüminyum alımının (hayvan çalışmalarında günde 850 mg / kg vücut ağırlığı) kanserojen bir etkiye sahip olabileceği veya meme kanserine neden olabileceği konusunda kanıtlanmış bir kanıt yoktur.

Kozmetikte Alüminyum kullanımı

• Çeşitli kozmetik ürünlerde toplamda yaklaşık 50 farklı alüminyum içeren madde kullanılmaktadır. Bu maddeler, farklı pH değerlerinde suda çözünebilme veya stabilite gibi çok farklı özelliklere sahiptir.

• Yalnızca suda çözünen maddeler vücut tarafından metabolize edilebilir ve bu nedenle pozitif veya negatif bir reaksiyonu tetikleyebilir.

• Alüminyum içeren maddeler çoğunlukla deodorantlarda ve terlemeyi önleyici ürünlerde, rujda, diş macununda ve ayrıca güneş koruyucudaki UV filtreleri için bir kaplama olarak kullanılır.

Alüminyum içeren maddeler

50
çeşitli kozmetik ürünlerde farklı alüminyum içeren maddeler kullanılmaktadır.
0
suda çözünebilen alüminyum bileşikleri Weleda kozmetik ürünlerinde bulunur

Antiperspirantlarda bulunan alüminyum tuzları

Antiperspirantlar esas olarak alüminyum klorohidrat gibi suda çözünen tuzları kullanır. Bu tuzlar düşük, asidik pH değerlerinde suda çözünür. Tuzlar, üründe kullanılmak üzere suda çözülür. Cilde uygulandığında, daha nötr pH seviyelerine sahip olan ter ve cilt ile birleşir. Bu, nispeten yüksek moleküler ağırlığa sahip kimyasal olarak inert, reaktif olmayan komplekslerle sonuçlanır. Bu komplekslerin oluşumu, alüminyum içeren maddelerin cilde nüfuz etmesini ve vücudun alüminyumu emmesini engeller. Bu kompleksler terlemeyi önleyici işlevde önemli bir rol oynar. Terin cilt yüzeyine ulaşmasını önlemek için ter kanallarını tıkarlar, böylece cilt kuru kalır.

Terleme hakkında daha fazla bilgi

Weleda deodorantlarında alüminyum tuzu yoktur. Sadece doğal kaynaklı bileşenler vardır.

Weleda kozmetik ürünleri suda çözünür alüminyum bileşikleri içermez.

Weleda Deodorantlar

Weleda doğal deodorantlar, terlemeyi önlemek için gözenekleri tıkayan ter önleyici maddeler değildir. Weleda deodorantlarında alüminyum tuzu yoktur. (sadece doğal kaynaklı bileşenler bulunur). Bu doğal bileşenler, taze, kokusuz terin bileşimini değiştiren bakterilerin aktivitesini azaltır. Hoş olmayan ter kokusu ancak bu bakteriyel aktivite sayesinde ortaya çıkar. Weleda deodorant spreylerinde ve roll-on’larda kullanılan uçucu yağlar, bakteri üremesini yavaşlatan ve ter kokusunu örten genel antimikrobiyal etkiyi destekler.

Terlemek sağlıklıdır

Weleda neden ter önleyici Deodorant üretmiyor? Vücudumuz, cildin yüzeyindeki nemin buharlaşması onu soğuttuğundan, sıcaklığını esas olarak terleyerek kontrol eder. Deri ve yağ dokusundaki kan dolaşımına ek olarak, bu, vücudun sıcaklığını düzenlediği önemli bir yoldur. Terlediğimizde, vücudumuz sadece su kaybetmekle kalmaz, aynı zamanda toksinleri ve metabolitleri de ortadan kaldırır; terleme sistemi temizlemeye yardımcı olur. Aslında, vücudumuz biz farkına bile varmadan sürekli olarak ter salmaktadır. Sebum salgısının yanı sıra bu cilt aktivitesi, bedenimizin ruhsal deneyimi, beden farkındalığımızın organik temelidir.

Vücudumuz için terlemek neden önemlidir?

Ruj, güneş kremi ve diş macununda Alüminyum

Rujda, alüminyum oksit formundaki alüminyum, organik pigmentlerle birlikte çözünmez hale getirmek için kullanılır. Bunlar aynı şekilde yüksek moleküler ağırlığa sahip karmaşık yapılardır. Bu nedenle alüminyum içeriği çok düşüktür. Güneş koruyucusunda mineral UV filtreleri genellikle alüminyum oksit ile kaplanır. Diş macunlarında, alüminyum içeren suda çözünmeyen mineraller genellikle hafif temizlik maddeleri olarak kullanılır.

Avrupa Tüketici Güvenliği Bilimsel Komitesi (SCCS), alüminyum içeren bileşenlerin kozmetik hammadde olarak kullanım için "güvenli" olduğunu doğruladı. Ayrıca ürün kategorisine bağlı olarak alüminyum varlığı için güvenli konsantrasyon limitleri de belirledi. SCCS, alüminyum içeren kozmetik ürünlerin günlük kullanımının gıda gibi diğer kaynaklara kıyasla önemsiz olduğu sonucuna varmıştır. Bu, vücudumuzda bulunan alüminyumun esas olarak gıda yoluyla emildiği anlamına gelir. Bu nedenle kozmetik yoluyla emebileceğimiz miktar çok azdır.

Weleda deodorant spreylerinde ve roll-on'larda kullanılan uçucu yağlar, bakteri üremesini yavaşlatan ve ter kokusunu örten genel antimikrobiyal etkiyi destekler.

Weleda doğal kozmetikte alüminyum

Weleda kozmetik ürünleri suda çözünen alüminyum bileşikleri içermez. Ancak, bazı doğal kozmetik ürünlerinde Weleda, INCI adı "magnezyum alüminyum silikat" olan doğal olarak oluşan kil gibi farklı kil türlerini hammadde olarak kullanır. Dermatolojik olarak iyi tolere edilen bu hammadde, bazı kremlerde ve diş macunlarında emici, kıvam arttırıcı ve emülsiyon stabilizatörü olarak kullanılmaktadır. Bu tür suda çözünmeyen minerallerde alüminyum, vücut tarafından parçalanamayan kristal yapıya sıkıca entegre edilmiştir. Mineral, boyutundan dolayı deri veya mukoza zarlarından emilemez. Bu nedenle kimyasal olarak kile bağlı olan alüminyum vücuda giremez.

DEODORANTLARIMIZ

Limon Özlü Doğal Roll-On Deodorant

Limon Özlü Doğal Roll-On Deo uygulaması kolaydır.

Nar Özlü Doğal Roll-on Deodorant

Alüminyum tuzları içermeyen doğal uçucu yağlarla uygulaması kolay Roll-On Deodorant.

Yabani İğde Özlü Doğal Roll-on Deodorant

Alüminyum tuzları içermeyen doğal uçucu yağlarla uygulaması kolay Roll-On Deodorant.

Erkeklere Özel Doğal Roll-on Deodorant

Alüminyum tuzları içermeyen ve doğal uçucu yağlar içeren kullanışlı Roll-On Deodorant.