Güzellik

Güneşin Keyfini Çıkarma!

Güneş bizim yaşam kaynaklarımızdan bir tanesidir. Dr. Brigitte Roesler, güneşten nasıl faydalanabileceğimizi açıklıyor. Bir dermatolog olarak Dr. Brigitte Roesler, nelere dikkat etmemiz gerektiğini, güneş ve cilt ile ilgili soruların cevaplarını bu röportajda yanıtladı.

Güneşe maruz kaldığında cildimize ne olur?

Güneş ışınlarına, D vitamini üretimi ve güçlü kemikler için her zaman ihtiyacımız var. Güneş ışınlarının, iyileştirici bir gücü bulunmaktadır. Ancak fazla güneş ışığına maruz kalmak ciltte zararlı etkilere neden olabilir.

Cildimizi güneşten ne zaman korumalıyız? Güneş bizim için ne kadar faydalıdır?

Tüm güneş ışığı aynı değildir. Günün saati, mevsim, coğrafi konumun hepsi güneş ışığının yoğunluğunu belirler.

Örneğin: Yaz ortasında öğle vakti dışarıdayken cildinizin doğal koruma süresi daha kısadır. Yüksek rakımlarda örneğin dağda UVB radyasyonu artar. Denizden yansıyan UV ışınları ile yüksek rakımlarda büyüyerek artar.

Güneşte ne kadar zaman geçireceğiniz çevresel faktörlerin yanı sıra cilt tipinize de bağlıdır.

UV – Ultraviyole İndeksi (UVI) birçok hava durumu servisi tarafından açıklanmaktadır. Güneş maruz kalma riskinin en kolay yöntemi UV Indeksini incelemektir. Akıllı telefonunuzdan UVI inceleyebilirsiniz.

11:00 – 15:00 saatleri arasında güneş ışığının en yüksek olduğu, güneş ışığına direkt maruz kalmamanız gereken saat aralığıdır. 15:00 – 17:00 saatleri UVI seviyesi orta düzeydedir, 18:00 – 19:00 saatleri arasında ise en iyi seviyededir.

Cildimizi neden UV ışınlarına (radyasyonuna) karşı korumalıyız? Cildimiz UV ışığından nasıl etkilenir?

Güneş ışığı farklı frekanslardaki ışık dalgalarından oluşur.  Bu radyasyon spektrumunun belirli kısımları bize yeryüzüne ulaşır. Ultraviyole ışınları, UVA, UVB ve UVC ışınlarına bölünür.

UVA ışınları; cildin derin katmanlarına nüfuz ederek dermis tabakasına ulaşır. UVA ışınlarına maruz kalmak, ciltteki elastikiyetin kaybolmasına ve cildin daha hızlı yaşlanmasına neden olur. UVA ışınları yalnızca kısa bir süre bronzluk sağlar.

UVB ışınları, UVA ışınlarına kıyasla daha kısa ve daha yüksek enerjili dalga boylarıdır. Güneş yanığı ve daha uzun süreli bronzluğa neden olurlar. UVB ışınları, cildin üst tabakası olan epidermise ulaşır.

UVC ışınları ise, ozon tabakası tarafından emilir ve yeryüzüne ulaşmaz. Ozon tabakasının geçirgen olduğu yerlerde, yüksek dağlık alanlarda güneşten ekstra korunmak ve uzun kollu giysiler giymek önemlidir.

 

Cilt 3 ayrı katmandan oluşur: Sert bir koruyucu bariyer görevi gören ve cilt tonumuzu oluşturan epidermis; kolajen, kan damarları, sinir uçları ve ter bezleri içeren dermiş, ve kalın yağ dokusu yastık görevi gören ve yalıtım sağlayan // esas olarak yağ dokusundan oluşan hipodermis.

Güneşlenmek cilt yaşlanmasını nasıl etkiler?

Cilt sık sık ve uzun yıllar korunmasız şekilde güneş ışığına maruz kaldığında cilt üzerindeki kırışıklık ve yaşlanma belirtilerinin artmasına neden olabilir. Aynı zamanda renk eşitsizlikleri ve lekelerin oluşmasına da neden olabilir.

Güneşte özellikle hangi cilt tipleri dikkatli olmalıdır?

Cildimiz bizim kadar kişiseldir. Dermatologlar tarafından cilt tipleri farklı çeşitlere ayrılmış olsa da güneş sebebi ile her cilt tipi tepki verir. Güneşin cilt üzerindeki etkisi cilt tipine göre farklılık gösterebilir. Bebek ve çocuklar asla korumasız şekilde güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır.

Cildimize özen göstermek gerekir.
Dr. Brigitte Roesler

Cilt ve Saç Tipine Göre Cildin Kendini Koruma Süresi ve SPF Önerisi

 

Cilt Tip Cilt (güneş ile temastan önceki) / Saç
Kendini Koruma Süresi/
/ Tavsiye Edilen  SPF
Tip 1 Çok açık tenli, soluk, genellikle çilli, Kırmızımsı ila sarı saç

3-10 dakika
SPF 30-50

Tip 2 Açık ten, bazen çiller, sarı veya açık kahverengi saç

10-20 dakika
SPF 15-40

Tip 3  Orta sarı ila kahverengi saç

15-25 dakika
SPF 12-30

Tip 4

Koyu kahverengi ila siyah saç

20-30 dakika
SPF 8-15

Tip 5 Açık kahverengi ila kahverengi ten

40-50 dakika

Tip 6 Çok koyu kahverengi ten, siyah saç

60 dakika

Güneş Yanığını Nasıl Önleyebilirim?

Herhangi bir önlem almadan, koruyucu krem kullanmadan güneşlenmek cilt için zararlıdır.

Güneşlenmek için tavsiye edilen en ideal saatler sabah 11:00 öncesi ve 16:00’dan sonrasındaki saatlerdir.

Öğle güneşi için 3 önemli kural vardır.

  1. Mümkün olduğunca öğle güneşine doğrudan maruz kalmaktan kaçının.
  2. Koruyucu kıyafet giyin.
  3. Cilde güneş kremi sürün.

Güneş kremi bolca cilde uygulanmalıdır. Temel kural, cildin santimetrekaresi başına 2mg güneş kremi kullanılması gerektiğidir.

Vücudunuza bağlı olarak bu, yüz ve boyun için 2 ceviz büyüklüğündeki krem miktarına eşit olan 1.5 ila 2 grama karşılık gelir.

Bir başka ipucu ise içten dışa güneş yağına karşı korumaya yardımcı olan, havuç suyudur. Günlük olarak havuç suyu tüketebilirsiniz.

Kimyasal ve Mineral Güneş Filtreleri Arasındaki Fark Nedir?

Kimyasal Güneş Filtreleri: Soğurma ile UV Koruması

Kimyasal filtreler içeren güneş kremleri, UV ışınlarını emer ve onları ısıya dönüştürerek UV ışınlarının cilde nüfuz etmesini önler.

Mineral Güneş Filtreleri: Yansıtma ile UV Koruması

Mineral bir diğer adı ile inorganik güneş filtreleri içeren güneş kremleri ise, ışığı mini aynalar gibi yansıtarak UV ışınlarının cilde nüfuz etmesini önler. Mineral güneş kremleri, cildin yüzeyinde beyaz bir tabaka bırakır. Ciltte yayılması kimyasal filtrelere oranla daha zordur. Özellikle bebek ve çocuklarda bu beyaz görüntü dezavantaj değil daha avantajlıdır. Ebeveynler su ile temas sonrasında bile çocuğun cildinde ne kadar güneş kremi kaldığını rahatlıkla görebilir.

Güneş yanığı olduğunda en iyi bakım nasıl sağlanır? Ne zaman doktora görünmek tavsiye edilir?

Güneş yanığı durumunda yapılabilecek ilk şey güneş ile teması kesmektir. Güneş ışığından korunan bir odada vücudumuz cilt hücrelerini onarmaya başlayabilir.

Birinci derece güneş yanığında cilt ısınır ve kızarır. Buna kaşıntı ve yanma hissi eşlik eder.

Cildin etkilenen bölgesini ıslak bir havlu ile soğutabilirsiniz.

Daha ciddi, ikinci derece güneş yanığı, cildin daha derinine inerek su toplamasına neden olur. Belirtilerin şiddetine bağlı olarak bir doktora danışılmalıdır. Üçüncü derece yanıklarda cildin tüm katmanlarında ciddi hasarlar meydana gelir ve acil tıbbi müdahale gerektirir.

Yoğurt veya Hindistan cevizi yağı gibi ev ürünleri güneş yanığına yardımcı olur mu?

Yoğurt sıvı içerdiğinden etkili olabilir. Yağlar veya yağlı kremler ciltte ısı birikmesine neden olabileceğinden güneş yanıklarında kullanılması önerilmemektedir.

 

İpucu: Aloe Vera bitkisinin yapraklarından elde edilen jel, cildi soğutmaya ve rahatlatmaya yardımcı olur.