Aile

Bebeğinizle bağınızı masaj ile güçlendirin

Özenli bir bebek masajı için ilham verici ipuçları

Bebekler dünyayı dokunarak keşfederler. Dokunma duyguları sayesinde kendilerini ve çevrelerindeki dünyayı tanırlar. Nazik bir masaj, kendi vücutlarını tanımalarına yardımcı olur. Bu özenli cilt teması aynı zamanda sevgi, güven ve korunmayı da beraberinde getirir.

Masaj, ebeveyn-çocuk bağını güçlendirir

Nazik bir masaj, ebeveyn-çocuk bağını güçlendirirken hem bebek hem de ebeveynler için rahatlatıcı olabilir. Ebe Carolina, bebek masajı konusunda ilham verici tavsiyeler sunuyor. Her bebeğin benzersiz olduğunu hatırlamak önemlidir ve onların hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyleri dikkate almalıyız. Bir bebek vücudunun bir kısmına masaj yapılmasından hoşlanmıyorsa, o bölgeyi atlayın ve bunun yerine bebeğin zevk aldığı  bölgelere odaklanın. Masaj ile  ebeveynler çocuklarını daha iyi tanır ve çocuklarının ihtiyaçlarına saygı duyulduğunu hissettirir.

Masajlar neden bebekler için iyidir?

Yeni doğmuş bir bebeğin cildi çok hassastır. Küçük çocuğun iç dünyasını dış dünya ile birleştirir. Doğumdan sonra bebekler özellikle yeni ve yabancı olan dış uyaranlara karşı hassastır. Bebekler dokunma duyusuyla sıcaklığı ve sevgiyi yoğun bir şekilde hissederler. Masaj, fiziksel öz farkındalık duygularını güçlendirirken onları kucaklar ve korur. Nazik bir dokunuş, nefes ve kalp fonksiyonlarını uyarır, sıkışmış gaz ve havayı serbest bırakarak rahatlatmaya yardımcı olur. Bir ritüel olarak masaj, gündüz ve akşam rutinlerini geliştirebilir, çocukların sakinleşmesine yardımcı olabilir.

Bebeğinizin sinyallerini önceden algılamak ve buna göre hareket  etmek iletişim bağını güçlendirir. Örneğin cilt teması, masaj veya emzirme gibi olumlu duygular yaşadığında vücut oksitosin salgılar. Bağlayıcı olan bu hormon, ebeveyn ve çocuk arasında duygusal bir bağ yaratır.

Bebek masajı, bir bebeğe sıcaklık, güven ve korunma duygusu kazandırmanın, ciltten cilde sevgi dolu teması yoğunlaştırmanın harika bir yoludur.

Masaj için doğru zaman

Ebeveynler, bebeklerine masaj yaparken yanlış bir şey yapmaktan korkmamalıdır. Bebek masajı sırasında önemli olan hareketin süresi veya sırası değildir, hem bebeğin hem de masajı yapan kişinin kendisini rahat hissetmesidir. Nazik masaj hareketleri, örneğin bebek bezlerini değiştirirken, bebeğinizin günlük bakım rutinine kolayca entegre edilebilir. Her masaj önce yağı avuç içinde ısıtmak en iyisidir. Sıcak  dokunuşlar anne- bebek bağını güçlendirir ve bebek üzerinde olumlu etkiler yaratır.

Ritüelleştirilmiş masaj, bebeklerin bu sürece uyum sağlamasına ve ne olacağını tahmin etmesine yardımcı olabilir.Bu durum onlara güven ve korunma hissi aşılar. İçe doğru yapılan bir masaj (vücudun ortasına doğru hareket ederek) daha uyarıcıdır ve sabah bakım rutinine iyi bir şekilde entegre edilebilir. Dışa doğru yapılan masaj daha rahatlatıcı bir etkiye sahiptir ve kademeli olarak uygulanabilir. Bir masaj için ideal zaman bebeğin verdiği sinyaller ile belirlenmelidir: Eğer bebek yorgun görünüyorsa, uyarıcı bir masaja başlamak iyi bir fikir olmayacaktır.

Bebek masajı için faydalı ipuçları

Weleda ebelerinin verdiği bu ipuçlarıyla, ebeveynler bebeklerinde bir güven hissi sağlayabilir ve bebek masajını günlük rutinlerine kolayca entegre edebilir:

• Bebeklere doğumdan itibaren masaj yapılabilir.

• Yaşamın ilk yılında bebekler ancak çok sıcak bir ortamda (yaklaşık 24 santigrat derece) tamamen soyulmalabilir. Aksi takdirde, yalnızca masaj yapılacak belirli alan açılmalıdır. Masaj yapılmış bölgeler ise bebek bezi ile kapatılabilir.

• Bebeğiniz tükürme eğilimi gösteriyorsa, yemeklerden hemen sonra masaj yapmaktan kaçının.

• Doğumdan sonraki ilk günlerde nazik okşama hareketleri uygundur; birkaç gün sonra bunu uygun bir masaja dönüştürebilirsiniz.

• Güvende olduğunu hissettirmek için bir eliniz bebeğin üzerindeyken diğer elinizle masaj hareketlerini yapın.

• Çocuklar genellikle yavaş, ritmik hareketler yapılmasından hoşlanırlar.

• Bebeklerin masaj sırasında dikkatlerini dağıtacak cep telefonlarına veya diğer oyun araçlarına ihtiyacı yoktur. Bebeğinize hafif aydınlık, sakin, sessiz bir odada masaj yapmak en iyisidir.

• Bebeğin başının ve dizlerinin altına konulan havlular vücudun doğal hatlarını destekler; konfor ve güven hissi sağlar. Koruyucu bir bariyer ya da yuva oluşturmak için çocuğun etrafına yarım daire şeklinde rulo havlu yerleştirilebilir.

• Bazı çocuklar sessiz masaj severken bazıları şarkı ya da mırıldanmalara ritim tutmayı sever.

• Masaj, siz ve çocuğunuz rahat hissettiği sürece sürebilir.

Özenli bir bebek masajı için teknikler

Kol ve bacak masajı

Bebeğin bacaklarına masaj yapmak için kalça ve belden başlayın.

Karın ve göğüs masajı

Bebek bezini değiştirme anı bebeğinize rahatlatıcı bir karın masajı yapmak için iyi bir zaman. Küçük dairesel hareketler yaparak bebeğinizin karnına masaj yapmak için bir elinizi kullanın. Diğer elinizi bebeğinizin karnının bir tarafına nazikçe koyarak teması güçlendirin - bu, bebeğinize fiziksel bir sınır ve ek bir güven hissi sağlar. Bu masaj göğüs bölgesine kadar uzatılabilir. Masaj, birlikte geçirilecek samimi anlara teşvik edebilir. Gaz sıkışması için ipucu: Göbek çevresindeki bölgeye saat yönünde hafif dairesel hareketlerle masaj yapın. Bu hareketleri sol uyluğun üzerinde hareket ettirerek bitirin. Bunun nedeni, bağırsağın son bölümünün sağdan üst karın üzerinden geçmesi ve sol altta bitmesidir. Bu hareket sıkışmış gaz ve havaya rektum yönünde “masaj yapar” ve sindirimi destekler. Karın Masaj Yağı, yatıştırıcı karın masajları için özel olarak formüle edilmiştir.

Bebeklerin ritim ve ritüellere ihtiyacı vardır

Annenin organları, özellikle kalp atışı, sesleriyle sıcaklık ve ritim sağlar ve henüz doğmamış çocuğun akustik ortamını oluşturur. Doğumdan sonra bu ritim duygusu günlük rutinde devam ettirilebilir. Belirli bebek bakımı ritüelleri oluşturmak, çocuğunuzun günlük aktiviteleri tahmin etmesine ve bunlara uyum sağlamasına yardımcı olabilir. Bebek masajı, bu ritim duygusunu destekleyebilecek türden bir ritüeldir.

Bebek masajına uygun yağ

Yeni doğmuş bir bebeğin cildi henüz tam olarak gelişmemiştir. Cildin asit örtüsü, yağ ve ter bezlerinin rahim dışındaki işlevlerine alışmaları biraz zaman alır. Sentetik yağlardan farklı olarak saf bitki yağları insan derisine benzer bir yapıya sahiptir. Calendula Parfümsüz Bebek Yağı gibi doğal bir bitki yağı bebek masajı için idealdir. Aynısefa çiçeği özü  hassas cildi nazikçe beslerken cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturarak işlevlerini kademeli olarak geliştirmesine yardımcı olur.

RAHATLATICI BIR BEBEK MASAJI IÇIN PARFÜMSÜZ BEBEK YAĞIMIZ

Calendula Pflegeöl Parfümfrei

Calendula Parfümsüz Bebek Yagı

Hassas ciltler için organik bebek yağı.

White Mallow Body Lotion

Tender care all over for baby’s dry and sensitive skin