Aile

Bebek Bakımı: farkındalık yoluyla güven duygusunu teşvik eder.

Bebek bakımına özenli bir yaklaşım

Bebek bakımı, bez değiştirmek ve banyo yapmaktan çok daha fazlasını içerir. Bakım anları aynı zamanda bir bağ, iletişim ve dikkat zamanıdır. Dikkatli bir yaklaşımla, bebeğinizin cildine özen göstermek, yakın bir bağ için önemli bir an olabilir.

Özenli bebek bakım nedir?

Ebeveynlerin bebek bakımı hakkında akıllarına genellikle birçok günlük görev gelmektedir: bebek bezlerini değiştirmek, banyo yapmak, giyinmek ve soyunmak gibi. Bebek bakımı zaman harcanması gereken hijyen meselesinden daha fazlasıdır: bunlar beraberlik, sevgi ve özenilmesi gereken anlardır. Vücut bakımı ek olarak, ritim duygusu ve özenli bir yaklaşım bağı güçlendirir ve duyarlılığa teşvik edebilir. Özenli bakım sayesinde, ebeveynler çocuklarının bedenini sınırlamalarıyla birlikte algıladıklarını ve saygı duyduklarını gösterir. Bunu yaparken, ebeveynler çocuklarının sağlıklı beden farkındalığı için temel oluşturur ve kişisel bakıma doğal bir yaklaşım geliştirir.

Özenli, sevgi dolu vücut bakımı bebek ve ebeveynler arasındaki bağı ve sevgiyi güçlendirip ve çoğaltır.

Özenli Vücut Bakımı İçin İpuçları

Ebeveynlerin çocuklarıyla saygı ve sevgiyle buluştuğu günlük yaşamın birçok anında bağ güçlenir. Bebeğinizin günlük bakımına daha dikkatli bir yaklaşım için aşağıdaki önerileri göz önünde bulundurun:

• Acele etmeyin: Telaşlı günlük yaşamlarımızda farkındalık, bebeklerin vücut bakımı için bilinçli olarak zaman aralıklarını dahil etmek anlamına gelebilir. Bu, bebeklerin aktif olarak katılmasına izin vermek anlamına gelir, eğer ona zaman verilirse, küçük bebekler bile birçok durumda yeteneklerine göre işbirliği yapacaktır.

• Bebeğinizle konuşun: Diğer birçok günlük aktivitede olduğu gibi, bebek bakımı sırasında ebeveynlerin bebeklerine ne yapacaklarını gerçekten söylemeleri önemlidir. Bebekler konuşmaya başlamadan önce bile doğumdan itibaren birçok şeyi anlayabilirler. Onlara doğrudan hitap etmek ve eylemlerinizi duyurmak, onların yeteneklerine olan saygınızı ve güveninizi gösterir.

• Bebeğin sinyallerine uyum sağlayın: Bağlanmanın en önemli aracı hassasiyettir. Dikkatli ebeveynler, bebeklerinin sinyallerini algılamayı ve bunlara yanıt vermeyi öğrenir. Bu, güven ve güvenlik duygusunu besler. Çocuk için anlamı: Burada bana iyi bakılıyor, ihtiyaçlarım görülüyor ve karşılanıyor.

• İşleri yavaşlatın: Bebeğinizin doğumdan sonraki deneyimlerinin neredeyse tamamı yenidir. Her gün birçok uyarıcı vardır. Bir çocuğun beyninin bu uyarıcıları işlemesi yetişkin beyninden çok daha uzun sürer. Bu nedenle ebeveynler, eylemlerini çocuklarının tepki süresine göre uyarlamalıdır. Ebeveynler, işleri yavaşlatarak çocuklarının sinyallerine karşı daha dikkatli olabilirler ve çocuklarını daha iyi anlamayı öğrenebilirler.

• Korunmuş alanlar yaratın: Bez değiştirme sırasında bebekler aynı anda birçok uyarıcıya maruz kalırlar: soyunurlar, tenlerinde hava hissederler ve birçok yere dokunulurlar. Güvenli bir sınır oluşturmak için alt değiştirme minderinin üzerine ters çevrilmiş bir U gibi rulo bir havlu koyabilirsiniz. Bu, bebeğin kendini daha güvende hissetmesine yardımcı olur. Rutinler ayrıca bir güven duygusunu da besler.

Özenli bir bakım güven duygusunu besler

Bebekle ilk haftalar ve aylar heyecan verici zamanlardır. Genel olarak aile hayatındaki birçok değişikliğin yanı sıra bebek bakımı, ebeveynler için zorluk yaratan yeni bir sorumluluktur. Zamanla, sabırla ve özenli bir yaklaşımla ebeveynler, bebeklerinin ihtiyaçlarına duyarlı bir şekilde yanıt verme konusunda daha fazla güven kazanacaktır. Bu da ebeveyn-çocuk ilişkisini etkiler. Güvende ve sevgi dolu ellerde olma hissi, bebeğe karşı derin bir güven duygusunu besler. Özenli  günlük bakım sayesinde ebeveynler, bebeklerinin güvende hissetmesini sağlayabilir.

Hassas bebek cildi için cilt bakım ürünleri

Bir bebeğin cildi yetişkinlerden beş kat daha incedir ve öncelikle rahim dışındaki koşullara uyum sağlamalıdır. Bu nedenle bebek cilt bakım ürünleri, özel ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak formüle edilmelidir. Sadece doğal kaynaklı ve yüksek kaliteli içerikler içermelidir. Bitkisel yağlar insan derisinin lipid yapılarına çok benzer. Cildin yüzeyinde tıkayıcı bir katman oluşturmadan doğal koruyucu tabakasına kolayca uyum sağlayabilir. Hassas bebek cildinin nefes almasına izin verirler. Weleda bebek bakım ürünleri sadece yüksek kaliteli bileşenler içerir ve hassas bebek cildine yaşamın ve gelişimin bu önemli aşamasında ihtiyaç duyduğu her şeyi sağlar.

İlk aylarda, bez bölgesini kuru tutmak ve tahrişi önlemek için bir pişik kremi ve Calendula Bebek Yağı (Parfümsüz) gibi doğal bir vücut yağı kullanmanızı öneririz. Genel cilt bakımı, bebek bezi bölgesinde hafif temizlik ve bebek masajı için kullanılabilir. Bu cilt bakım yağı aynı zamanda kuru ciltler için de uygundur.

Bebek bezi bölgesi bakımının en iyi yolu nedir?

Ebeler, ortam uygunsa, bebeklerin bezsiz zaman geçirmelerinin keyfini çıkarabilmeleri için genellikle bebeklerin kıyafetsiz veya bebek bezleri olmadan bir süre hareket etmelerine izin verilmesini önerir. Bez bölgesindeki sıcak, nemli ortam, özellikle bebek bezleri çok uzun süre giyildiğinde cildi tahriş edebilir. Temiz havaya maruz kalmak, bebeğin poposundaki ağrılı noktaların iyileşmesi için de iyidir. Weleda Calendula Pişik Kremi, bez bölgesindeki tahriş olmuş ve kızarık cilt için etkili bakım sağlar ve çinko oksit ile neme karşı korur.