Aile

Banyo Bebek ve Aileyi Birbirine Bağlar.

Banyo zamanı nasıl rahatlatıcı bir ritüel haline getirilir?

Yeni doğmuş bebeğimi ne zaman yıkamaya başlayabilirim? Bebeğimi ne sıklıkla yıkamalıyım? Banyo ne kadar sürmeli? Bunlar, anne ve babaların sık sorduğu sorulardır. Her bebek suya karşı farklı tepki verir. Birkaç basit kuralı aklınızda tutarsanız, banyo zamanı hem bebek hem de ebeveynler için bir zevk olabilir.

Banyo zamanı aile zamanıdır

Her zaman banyo yapmak mümkündür ve neredeyse her zaman faydalıdır. Banyo hem bebek hem de küçük çocuklar için rahatlatıcı bir ritüel haline gelebilir. Banyo zamanı, tüm ailenin günlük yaşamı bir kenara bırakıp dikkatini dağıtmadan birlikte şefkatli anların tadını çıkarması için bir fırsattır. Bebek için banyo zamanı aile zamanıdır. Suda birlikte olmak; bağlanmak, duyuları harekete geçirmek ve yumuşak dokunuşların keyfini çıkarmak için bir fırsattır. Ancak her bebek suyu bu denli sevmeyebilir.

Yeni doğmuş çocuğuma ilk ne zaman banyo yaptırabilirim?

Doğumdan hemen sonraki doğum sonrası dönem tamamen yeni doğmuş bebeğinizle bağ kurmakla ilgilidir. Yakın cilt teması ve sihirli bir hormon karışımı, ebeveynler ve çocuklar arasında bir bağ oluşmasını sağlar. Yenidoğan bebek doğumdan kısa süre sonra annesinin memesini aramaya başlar. Bebeği doğumdan hemen sonra yıkamak, anne ve çocuk arasındaki cilt temasını kesintiye uğratır ve bu da tomurcuklanan emzirme ilişkisini olumsuz etkileyebilir. Ayrıca hipotermi, hipoglisemi veya solunum bozukluklarına yol açma riski de olabilir. Bu nedenle, yeni doğanların doğumdan hemen sonra yıkanması tavsiye edilmez. Yenidoğanların dikkatle kurutulması ve sıcak tutulması, anne veya babayla doğrudan cilt temasını sürdürmesi yeterlidir. Bu, bebeğin cildinin rahim dışındaki dünyaya alışmasına yardımcı olur.

Bebeğin hassas cildi için doğal koruma

Yenidoğanın cildini tamamen veya kısmen kaplayabilen ve etkisini sürdüren harika besleyici ve koruyucu bir tabaka olan vernix caseosa'nın temizlenmesine gerek yoktur. Vernix, cilt tarafından kademeli olarak emilir ve yaşamın ilk günlerinde bebeğin hassas cildine lipit ve nem sağlayarak dengeli bir pH seviyesinin korunmasını sağlar.

Cildin kıvrımlarındaki kuru verniks kalıntısı, bu bölgelerde tahrişi önlemek için birkaç gün sonra nazikçe yağ ile temizlenmelidir. Bu noktadan sonra bebeğinizi yıkamaya başlamanızda bir problem yoktur. Ayrıca göbek kordonunun kökünün düşmesini beklemeye gerek yoktur. Banyodan sonra göbek bölgesini dikkatlice kuruladığınızdan emin olun.

Bebeğimi yıkamak için günün en iyi zamanı hangisidir?

Bazı bebekler banyo ile uyarılır ve hareketlenir, bu da daha sonra uyumalarını zorlaştırır. Bu durumda, banyo saatini sabah saatlerine ya da uyku sonrasına taşımak mantıklı olacaktır. Ebeveynler, doğumdan sonraki ilk haftalarda ve aylarda bebeklerini yıkamak için en uygun zamanın ne zaman olduğunu kendileri çözecekler. Zamanla çocuklarını daha iyi tanıyacak ve onlar için neyin ne zaman iyi olduğunu öğrenecekler. Banyodan önce bebeğinizi beslemek (emzirmek) yardımcı olabilir. Aç bebekler pek rahatlayamaz. Banyo sırasında tutularak ve çevrilerek, heyecan ve aktivite yoluyla, bir bebeğin dolu midesi baskılanabilir ve bebeğiniz banyo yaparken biraz süt tükürebilir; endişelenmeyin, bunda endişelenecek bir şey yok! Banyo yapmak çok enerji gerektirdiğinden, birçok bebek banyodan kısa bir süre sonra tekrar beslenmek isteyecektir.

Bebeğimi ne sıklıkla yıkamalıyım?

Banyodan hoşlanan bebekler sık ​​sık yıkanabilir ancak birkaç gün banyo yapmadan da idare edebilirler. Banyo yapmayı tamamen reddeden bebekleri zorlamaya gerek yoktur. Bu durumda ara sıra tekrar deneyin. Genellikle bebekler kendi başlarına doğrulabildiklerinde suya girmekten de zevk alırlar.

Banyodan zevk alan bebekler suda 3 ila 10 dakika kalabilirler; daha büyük çocuklar, çabuk sakinleşmedikleri için daha uzun süre kalabilirler. Banyo sıcak ve rahat olmalıdır (en az 24 santigrat derece). Banyo suyunun başlangıç ​​sıcaklığı 37 santigrat derece olmalıdır. Bu, çoğu eczanede kolayca bulunabilen bir banyo termometresi kullanarak ölçülebilir.

Su sıcaklığını test etmek için ipucu

Dirseğinizdeki hassas cilt, banyo suyunu kontrol etmek için de kullanılabilir. Dirseğinizi suya daldırın. Su sıcaklığı iyiyse yani çok sıcak ya da soğuk değilse, bebeğiniz için de iyi olacaktır. Ellerimiz ve parmaklarımız zaten daha yüksek sıcaklıklara alışkın olduğundan banyo suyu sıcaklığını kontrol etmeye uygun değildir.

Bebek için Doğal Banyo

Bebeğinizi saf suda yıkamaktansa, hassas bebek cildi için özel olarak geliştirilmiş bir banyo ürünü kullanmak daha iyidir. Özel olarak formüle edilmiş bir bebek banyosu, ciltteki bez kremi kalıntısını ve dışkısını nazikçe temizler. Tek başına temiz su, bebeğin hassas cildinin kurumasına neden olabilir. Köpük banyolarının kullanılması tavsiye edilmez. İçeriğinde besleyici maddeler (badem yağı gibi) ve cildi yatıştırıcı aktif maddeler (aynısafa ve papatya gibi) bulunan Calendula Krem Banyosu gibi yumuşak bir banyo tercih etmek en iyisidir. Çok kuru cilde sahip bebekler için banyo suyuna az miktarda Calendula Bebek Yağı (Kokusuz) eklenebilir. Bunun biraz pratik gerektirebileceğini unutmayın çünkü banyodaki yağ cildi kaplayarak biraz kayganlaştırır. Huzursuz ve aşırı heyecanlı çocuklar için Weleda Calendula Banyosu idealdir. İçerdiği organik kekik bebeğin vücudunu ısıtmaya yardımcı olur ve ılık bir banyo dengeyi geri kazandırır.

Bebek küveti kullanmalı mıyım?

Hafif plastikten yapılmış, altta bir tahliye tapasına sahip pratik bebek küvetleri piyasada mevcuttur; yeni doğmuş bebeğinizi temiz bir lavaboda yıkamak da kolaydır. Banyo minderleri ve oturma yerleri veya yüzen halkalar kullanmaktan kaçının. Bunlar sadece ebeveyn ile bebek arasındaki yoğun cilt temasını engellemekle kalmaz, bebeği anlık bile olsa gözetimsiz bırakmaya teşvik edebilir. Su unsuru, yüzdürme hissine ve neredeyse sınırsız hareket özgürlüğüne alışkın olmayan birçok bebek için garip gelir. Banyoda bir bakıcı tarafından nazikçe yönlendirilmek ve sevgiyle desteklenmek, bebeklere bu yeni öğenin tadını çıkarmayı öğrenirken bir güvenlik hissi verir. Birlikte hoş bir banyo deneyimi ebeveynler ile çocuk arasındaki bağı güçlendirebilir.

Banyodan sonra

Banyodan sonra bebek ve küçük çocuklar tercihen önceden ısıtılmış yumuşak bir havlu ile hızlıca örtülmeli ve nazik bir şekilde kurulanmalıdır. Eğer bir ısıtıcı yoksa havlu ebeveynin kendi vücudu üzerinde önceden ısıtılabilir. Calendula Bebek Yağı (Parfümsüz) bebeğinizin hassas cildini besler, korur ve yatıştırıcı bir masaj olarak uygulanabilir. Daha sonra bez bölgesine Calendula Nemlendirici Vücut Kremi sürülebilir.

Bebeğiniz banyodan sonra ağlıyor mu? Bunun birçok olası nedeni vardır:

• Banyoda hafiflemenin verdiği keyif sonunda aniden irkilme mi yaşadı? Ya da ılık banyo suyu sonrası iç mekandaki hava değişimi yüzünden? Belki tam rahatlamak üzereyken giydirildiği için sinirlendi.

• Ya da belki banyo iştahını kabartmıştır. Banyo yapmak heyecan verici ve hatta yorucudur ve sonuç olarak bebeğiniz yakınlık, sıcaklık ve karnını doyurmanızı isteyebilir.

• Bebeğinizi beslemek, sık cilt temasında bulunmak ve onu vücudunuzla, bir havlu veya battaniyeyle ısıtmak, bu ihtiyaçları karşılamanın yollarıdır.

• Daha sonra cilt bakımı ve giyinme zamanı!  Deterjan kokmayan giysiler tercih edilmesini öneririz.

Kış ve Yaz Banyosu

Yeni yıkanmış bir bebek, özellikle kış aylarında soğuğa maruz bırakılmamalıdır. Fazla nemin buharlaşmasını ve vücut ısısının dışarı çıkmasını önlemek için öncelikle çocuğun vücudu ve saçı tamamen kuru olmalıdır. Bir şapka ile soğuk havayla temasını engelleyebilirsiniz. Yetişkinler dışarıda sıcak hissediyor olsalar bile, bir bebek, özellikle cildi ıslakken ve hafif bir esinti söz konusu olduğunda kolayca ürperebilir. Bu nedenle soğuk havalarda banyo yaparken dikkatli olunması önerilir.

Yaz aylarında açık hava banyosu, küvette bağımsız olarak oturabilen nispeten daha büyük bebekler için uygundur. Hava sıcaklığı yüksek olsada bebeğinizin saçını kurutmanız tavsiye edilir. Ve hiçbir koşulda bir bebek doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Bu önlemler alındıktan sonra, ebeveynlerinin dikkatli gözlemi altında eğlenceli bir yaz başlayabilir.